وزیر جهاد کشاورزی: از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم/ اخبار خوبی در راه است

وزیر جهاد کشاورزی: از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم اخبار خوبی در راه است

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات و وضعیت تولیدات محصولات کشاورزی و پروتیینی در سال های گذشته به بهبود روند تولید محصولات استراتزیک کشور اشاره کرد و گفت: طی یک سال از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری مجله برترین ها، محمدعلی نیکبخت در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح گزارش خود پیرامون نحوه اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم در سال زراعی 1402-1403 و اقدامات حمایتی در خصوص برن کاران کشور ضمن تسلیت به مناسبت شهادت رییس جمهور و هیات همراه گفت: در ابتدا لازم می دانم از نمایندگان مردم در مجلس یازدهم به ویژه اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برای همکاری با بنده و کشاورزان تشکر و قدردانی کنم. تشخیص می دهم که نمایندگان مجلس دوازدهم  نیز به دلیل ارتباطی که با کشاورزان دارند، دغدغه ای کمتر از من برای این حوزه ندارند. انتظار دارم در ادامه مسیر هم بنده را همانند گذشته همراهی کنید تا در تامین غذای سفره مردم و امنیت غذایی موفق باشید.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کمتر از یک سال از حضور بنده در وزارت کشاورزی می گذرد، عنوان کرد: در همین روز های سال گذشته بود که بنده برای رای اعتماد در مجلس حضور پیدا کردم؛ با توجه به وضعیتی که بخش کشاورزی در آن زمان داشت و همچنین پتانسیل های تولید و اهمیت آن، راهبرد ها و جهت گیری هایی در وزارت جهاد کشاورزی برای کل این وزارتخانه و زیربخش ها ترسیم کردیم که بنده در این گزارش به بخشی از این راهبرد ها اشاره می کنم.

وی افزود: راهبرد اول ما حداکثرسازی تولید با حفظ منابع پایه با توجه به محدودیت های موجود بود، اگر بخواهیم نیاز غذایی کشور را در یک جمعیت بزرگ تامین کنیم باید از همه ظرفیت های تولید در همه زمینه های کشاورزی استفاده کنیم. راهبرد دوم یکنواختی در امر تولید بود، یکی از بخش هایی که همیشه دچار نوسانات میزان و مقدار و قیمت آن در بازار می شویم، یکنواختی در تولید بود. محصولات سبزی و صیفی و مهمترین آن گوجه، سیب زمینی و پیاز همواره با بحران در کشور مواجه بوده است و نوسانات شدیدی را در میزان و قیمت مشاهده می کردیم که با برنامه ریزی های صورت گرفته در برنامه تولید از سال 1402 تاکنون جزء سال های نادری به شمار می رود که نه واردات داشتیم و نه کمبود و حتی مازاد و صادرات هم داشتیم و در روز هایی از سال حدود 12 هزار تن این سه محصول را صادر می کردیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: راهبرد سومی که در جهاد کشاورزی در پیش گرفتیم توازن بخشی در تولید بود، رشد تولید بر اساس منابع و سهم وری حوزه ها در اختیار دارد، به عنوان مثال هم اکنون سهم شیلات و آبزی پروری و صید و صیادی از کل تولیدات کشاورزی حدود یک درصد بوده و با توجه به منابعی که در اختیار داریم می توانیم به حداقل 10 درصد برسیم و این به معنی 15 میلیون تولید با توجه به ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد. دریای شمال و جنوب و منابع آبی فرصت های بی نظیری است که در اختیار آن برای توسعه شیلات قرار دارد.

نیکبخت بیان کرد: راهبرد چهارم تولید صادرات محور است، این امر موجب توسعه و حمایت از تولیدکنندگان شده و ارزآوری و اشتغال را در کشور افزایش می دهد. همچنین پنجمین راهبرد کشاورزی دانش بنیان و افزایش بهره وری بوده که بر اساس آن تحقیق و پژوهش، آموزش، ترویج 3 رکن اساسی به شمار می رود که با کمک شرکت های دانش بنیان و موسسات علمی و دانشکده های کشاورزی و نخبگان می توانیم عملکرد را در واحد های تولیدی افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: دستاورد های که در این بازه زمانی به دست آوردیم را به اختصار توضیح می دهم؛ نرخ رشد ارزش افزوده در بخش کشاورزی که طی 3 تا 4 سال اخیر منفی بوده در فصل بهار سال 1402 منفی 4.6 درصد بود که در تابستان به منفی 3.2 درصد رسید و در پاییز به منفی 1 درصد و در زمستان به نیم درصد مثبت نرخ رشد رسیدیم و حتما در بهار امسال شاهد نرخ رشد بهتری خواهیم بود.

وی با اشاره به آمار های ارایه شده توسط مرکز آمار کشور در مورد صادرات محصولات کشاورزی ادامه داد: صادرات بیش از یک میلیارد دلار سال 1402 نسبت به 1401 افزایش داشته و تراز تجاری بهبود پیدا کرده است و بیش از دو میلیارد دلار 1402 نسبت به سال 1401 بهبود تراز در این حوزه را شاهد بودیم. همچنین در خصوص نرخ تورم شاخص کل تورم در اردیبهشت ماه بر اساس آمار مرکز آمار ایران 2.8 درصد و تورم در محصولات غذایی و خوراکی بخش کشاورزیی 1.8 درصد بوده و در مرداد سال 1402 در حدود 33 درصد و در اردیبهشت حدود 23 درصد بوده که به معنی آغاز روند کاهشی در این حوزه است. این موارد نشان دهنده آرامش نسبی است که در بازار ایجاد شده است و بنده امروز به عنوان وزیر جهاد کشاورزی و تامین کننده غذای مردم تاکید می کنم که از این روند راضی نیستیم، اما روند به سمت بهبود در حال حرکت بوده و امیدوارم با اقدامات شما مشکلات برطرف شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به تولیدی محصولات کشاورزی و ذخیره برخی از کالا های اساسی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال مرغ در سال گذشته رییس مجلس شورای اسلامی به بنده تاکید کردند 115 هزار تومان شده و بعداز ظهر قیمت آن تغییر می کند امروز امروز که بنده گزارش می دهم قیمت مرغ نرمال و طبیعی شده و به تثبیت رسیده است. ما شرایط بسیار سختی را در صنعت مرغ شاهد بودیم و حلقه های بالادستی دچار آسیب شده بود و اولین اقدام با بازسازی این حوزه بود که حدود 70 درصد بازسازی را انجام داده و جوجه ریزی به طور متوسط به 110 میلیون قطعه در ماه رسیده بود که امروز به 150 میلیون قطعه در ماه افزایش پیدا کرده که موجب افزایش تولید و تنظیم بازار و توسعه صادرات شده است و حدود 6 هزار تن در فروردین و اردیبهشت ماه صادرات مرغ داشتیم و در واقع از یک واردکننده به صادرکننده تبدیل شدیم. همچنین برای تامین ذخایر استراتژیک کشور همیشه واردکننده بودیم، اما امروز با افتخار بیان می کنیم که تولیدکنندگان ما به مرحله ای رسیدند که ذخایر استراتژیک کشور را از محل تولید مازاد تامین می کنند و برای وارادات مرغ از خارج از کشور ارزی پرداخت نمی شود.

نیکبخت با اشاره به وضعیت تخم مرغ در بازار عنوان کرد: یکی از بهترین کالا هایی که کمترین نوسانات را در سفره مردم در سال 1402 و هم اکنون تجربه می کند تخم مرغ بوده و در سال 1402 در حدود 140 هزار تن مازاد تولید داشتیم که بر اساس آن صادرات انجام دادیم. همچنین فروردین و اردیبهشت ماه چیزی حدود 40 هزار تن صادرات تخم مرغ داشتیم که نشان دهنده تبدیلی این حوزه از واردکننده به صادرکننده است لذا در مرغ و تخم مرغ صادرات و تنظیم بازار را به تشکل ها واگذار کرده و امروز اگر کسی می خواهد در حوزه صادرات ورود کند نیازی به حضور در وزارت جهاد کشاورزی ندارد بلکه برای دریافت مجوز به اتحادیه ها مراجعه می کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه تامین نهاده ها نیز باید عرض کنم سال گذشته این زمان وضعیت نامناسبی را شاهد بودیم، در بازار آزاد 38 الی 40 هزار تومان نهاده قیمت داشت، اما با کمبود مواجه بودیم و برای اینکه به تولیدکنندگان کمک کنیم تامین نهاده ها را کامیون به کامیون و مشت به مشت توزیع می کردیم، اما امروز در پایان مهرماه به تولیدکنندگان سراسر کشور اعلام می کنم بدون هیچ دغدغه ای این نهاده ها در دسترس بوده و اگر در گذشته 3 الی 6 ماه زمان نیاز بود برای خرید و تحویل، اما امروز این اتفاق به روز رخ می دهد، این در حالی است که با قیمت مناسب و کمتر از مصوبه و در مدت زمانی کمتر از 10 روز انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان دیگر دغدغه ای برای تامین نهاده های کشاورزی ندارند، خاطر نشان کرد: در حوزه گندم نیز باید ضمن تشکر از نمایندگان مردم در مجلس یازدهم به ویژه کمیسیون کشاورزی و هیات رییسه و ریاست مجلس تاکید کنم این موضوع به یک دغدغه جدی تبدیل شده بود و تعیین قیمت این محصول استراتژیک محل مناقشه بود که نهایتاً در دولت توسط رییس جمهور پیگیری های جدی صورت گرفت و شورای قیمت گذاری 15 هزار تومان قیمت گندم را  مصوب کرد که در سال 1402 بیش از 10 میلیون و 300 هزار تن گندم خریداری شد و امروز که در حال گزارش هستم خرید گندم از 4 میلیون تن گذشت و نسبت به سال گذشته روند مثبت و افزایشی را گرفته است و با اطمینان عرض می کنم با روندی که در پیش رو داریم برای دومین سال بیش از سال 1402 گندم تولید کرده و به صورت صد درصدی نیاز کشور در دو سال در داخل تامین و دیگر نیازی به واردات نخواهد بود و این یک صرفه جویی ارزی بزرگ برای کشور به دنبال دارد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به وضعیت تولید برنج در کشور عنوان کرد: خطاب به نمایندگانی که از استان های شمالی و برنجکار در جلسه حضور دارند، عرض می کنم از سال گذشته که در وزارت جهاد کشاورزی حضور یافتم با چالش های بزرگی مواجه بودیم که مشکل اول آن برداشت برنج در انبار های تولیدکنندگان در استان های برنجکار بوده است، مشکل دوم حجم بالای واردات برنج در سال 1401 بود و در اولین سفری که بنده بعد از مسیولیت به استان های شمالی داشتم با مشکلاتی که مطرح کردم، مواجه شدم و در اولین جلسه دولت بعد از سفر موضوع را مطرح کرده و در هیات دولت مصوب کردیم خط اعتباری ویژه برای جمع آوری ویژه ایجاد شود. در همین راستا بازرگانان و تجار و شرکت های بازرگانی دولتی را موظف کردیم پیش از ثبت سفارش برای واردات برنج، اولویت خرید برنج شمال باشد و این اولین اقدام و برنامه ای بود که در دستور کار گذاشتیم.

اخبار خوبی در مورد نحوه عرضه گوشت قرمز تا دو ماه آینده در راه است

وزیر جهاد کشاورزی افزود: واردات را مدیریت کردیم و امروز به سمتی می رویم که اگر امکان صادرات وجود داشته باشد این مجوز را بدهیم که حتی صادرات برنج ایرانی هم صورت بگیرد. ما به سمتی رفتیم که واردات را به اندازه میزان مورد نیاز مدیریت کنیم و به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد واردات به اندازه ای باشد که باعث تنش در تولید شود بنابراین تمام تلاشمان بر این بود و نتیجه این شد که قیمت برنج در ایام نوروز 1403 جایگاه خود را پیدا کرد.

وی در رابطه با گوشت قرمز تصریح کرد: ما در چند سال گذشته در سال های 99، 1400 و 1401 حجم و آمار زیادی به دلیل مشکلات خشکسالی و عدم حمایت مناسب از دامداران و واحد های تولید کننده باعث شد مولدهایمان آسیب جدی ببینند و یک مولدکشی شکل گرفت؛ بنابراین در اولین گام برای اینکه از دامداران حمایت کنیم و این شرایط را کنترل کنیم به سمتی رفتیم که نهاده مدت دار به دامداران بدهیم کما اینکه نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار تن برای اولین بار سه ماهه و 6 ماهه به دامداران، عشایر، واحد های صنعتی و کارخانجات فراوری دادیم و این باعث شد که جلوی مولدکشی گرفته شود.

وی یادآور شد: ما برای تولید برنامه داریم و حتما به سمتی خواهیم رفت که با برنامه های صورت گرفته تولیداتی مثل مرغ، تخم مرغ، سبزی و صیفی سازماندهی صورت گرفته و برای گوشت قرمز هم در دو ماه آینده حتما لمس خواهید کرد و اتفاقات خوبی که در مسیر است را خواهید دید.

نیکبخت با بیان اینکه از شرایط موجود راضی نیستم و برای بهبود شرایط تلاش می کنم تاکید کرد: امروز دغدغه های جدی هم در بخش دارم کما اینکه در جریان هستید قطع برق کشاورزی یکی از مشکلات اساسی است که آن را پیگیری کردم و به رییس جمهور شهید و جا های مختلف نامه نوشتم و در کمیسیون کشاورزی هم توضیحات کامل را ارایه دادم.

وی افزود: در نامه ای که به رییس جمهور شهید نوشتم اعلام کردم که روستاییان، کشاورزان و تولیدکنندگان این آمادگی را دارند برق منازلشان را قطع کنید، اما برق چاه های کشاورزی قطع نشود و همچنان در حال پیگیری این موضوع هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دغدغه دوم سوخت کشاورزان است. از تمام دست اندرکاران، متولیان و همکاران خودم در استان ها و مسیولین محترم دولتی تقاضامندم در تامین سوخت مورد نیاز واقعی کشاورزان کمک کنید تا دچار مشکل نشوند و کار تولید را ادامه دهند.

وی بیان کرد: دغدغه سوم ماشین آلات کشاورزی است، در شرایط کنونی نزدیک به 60 هزار متقاضی برای دریافت تراکتور درخواست دادند کل تولید کشور به اندازه نیمی از این نیست و محدودیت تولید داریم و حتما باید با کمک وزارت صمت، بخش خصوصی و دولتی به سمتی برویم که نیاز این بخش را تامین کنیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: دغدغه چهارم تامین سرمایه در گردش برای بخش کشاورزی و یک مشکل اساسی است که در حال پیگیری برای رفع آن هستیم. هم چنین دغدغه بعدی حمل و نقل و لجستیک است کما اینکه در این رابطه روز گذشته نامه ای به وزیر صمت نوشتم تا به ما مجوز دهد برای تامین ماشین های حمل و نقل مناسب سردخانه برای حمل محصولات کشاورزی تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم و باعث می شود محصول به صورت سالم و با حداقل ضایعات به بازار برسد.

وی افزود: دغدغه بعدی فضای کسب و کار است و این به عنوان یک مشکل مطرح است بنابراین این پروسه را مورد بازنگری قرار دادیم تا مشکلات را حل کنیم و به حداقل برسانیم همچنین در صدور مجوز ها و پشتیبانی از کسانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند مسیر سرمایه گذاری را برای حداکثر سازی تولید فراهم کنیم.

نیکبخت یادآور شد: بحث تغییر کاربری ها مخصوصا در فعالیت های کشاورزی نیز در حال حل و فصل است تا دغدغه های موجود رفع شود.

وزیر جهاد کشاورزی: از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم/ اخبار خوبی در راه است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر جهاد کشاورزی: از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم/ اخبار خوبی در راه است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر جهاد کشاورزی: از واردکننده مرغ و تخم مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم/ اخبار خوبی در راه است"، کلیک کنید.