اموزش یادگیری اذان به کودکان

شما به عنوان والدینی مسلمان وظیفه دارید که نماز خواندن را به کودک خود بیاموزید. مخصوصا زمانی که جشن تکلیف در منزل گرفته می شود. در این مقاله سعی داریم به یاد دادن نماز را به روشی ساده بیان کنیم تا در این فرایند دچار هیچ مشکلی نشوید و بتوانید به خوبی این فریضه الهی را به کودک خود یاد دهید. در این مطلب مراحل نماز خواندن به ترتیب ذکر می شود و در ادامه آموزش نماز چهار رکعتی نماز طهر ، آموزش نماز سه رکعتی مغرب و آموزش نماز صبح را خواهیم داشت.

اموزش یادگیری اذان به کودکان

اموزش نماز به روش ساده

بسیاری از خانواده ها آموزش نماز به کودکان خود را از سنین پایین آغاز می کنند با این حال آموزش نماز به دختران و پسران با رسیدن به ضرورت پیدا می کند. لباس ست لوازم السا به صورت کامل و یکجا در بسته بندی جدید را میتوانید از طریق تماس با ما خریداری کنید.

برای سهولت این امر بهتر است آموزش نماز قدم به قدم و به صورت زیر انجام شود:

آشنا کردن کودک با فلسفه نماز

در آموزش نماز به دانش آموزان بهتر است گزیده ای کوچک و قابل فهم از حکمت و فلسفه نماز را به او آموخت. سعی کنید متناسب با فهم و درکش به او بگویید که نماز چیست و چرا باید خوانده شود. خوبی ها و زیبایی های نماز را به صورتی کاملا زیبا و کودکانه به او بیاموزید.

آموزش احکام نماز

بعد از آشنا کردن کودک با زیبایی های نماز، او نسبت به خواندن آن مشتاق می شود. حالا نوبت به این است که به او بگویید نماز خواندن احکام خاص خودش را دارد. او باید با بدن و لباسی پاک، همراه با وضو در جایی که هم تمیز است و هم غصبی نیست رو به قبله بایستد و سپس شروع به نماز خواندن کند.

آموزش وضو به کودکان نیز در این مرحله قرار دارد. به او یاد دهید که با چه آبی می تواند وضو بگیرد و چطور باید نیت کند. سپس روش صحیح وضو گرفتن را به او بیاموزید. او باید نیت کند که برای برای رضای خدا وضو می گیرد، سپس با دست راست صورت را از بالا تا پایین، از محل روییدن موی سر تا چانه بشوید.

سپس با مشتی آب توسط دست چپ دست راست را از اندکی بالای آرنج تا نوک انگشتان بشوید. این کار را باید از بالا تا پایین انجام دهد و نه برعکس. (مستحب است که دخترها آب را جلوی آرنج بریزند و پسرها پشت آرنج).

سپس با تری دست راست مسح سر را بکشد و بعد به سراغ مسح پای راست و سپس مسح پای چپ برود.

اذان و اقامه در آموزش نماز برای کودکان

مستحب است فرد مسلمان قبل از نمازهای روزانه اذان بگوید. در این مرحله به کودک اذان گفتن را بیاموزید. آموزش اذان به کودکان زیاد سخت نیست. چون صوت اذان به گوش آنها بسیار آشناست. اذان به این صورت گفته می شود:

اللّهُ اَکْبَرُ، اللّهُ اَکْبَرُ، اللّهُ اَکْبَرُ، اللّهُ اَکْبَرُ

خدا از همه چیز و همه کس برتر است.

اَشْهَدُ اَن لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ، اَشْهَدُ اَن لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ

گواهی می دهم که جز آفریدگار جهان، خدایی نیست.

اَشْهَدُ انَّ مُحَمَّداً رَسُوْلُ اللّهِ، اَشْهَدُ انَّ مُحَمَّداً رَسُوْلُ اللّهِ

گواهی می دهم که محمّد فرستاده خداست.

اَشْهَدُ اَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللّهُ، اَشْهَدُ اَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللّهُ. ( مستحب است به نیت قربت)

گواهی می دهم که علی ولیّ خدا بر همه خلق است.

حَیَّ عَلَی الصَّلاهِ، حَیَّ عَلَی الصَّلاهِ

بشتابید بسوی نماز

حَیَّ عَلَی الفَلاحِ، حَیَّ عَلَی الفَلاحِ

بشتابید به سوی رستگاری

حَیَّ عَلَی خَیْرِ الْعَمَلِ، حَیَّ عَلَی خَیْرِ الْعَمَلِ

بشتابید به سوی بهترین کارها

اللّهُ اَکْبَرُ، اللّهُ اَکْبَرُ

خدا از همه چیز و همه کس برتر است

لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ، لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ

جز آفریدگار جهان معبودی نیست

بعد از اینکه اذان گفته شد، مستحب است به ذکر اقامه بپردازد. از آنجا که اقامه و اذان تا حد زیادی به هم شبیه اند، آموزش اقامه به کودکان بسیار آسان است. لباس ابرقهرمان دخترانه  را برای هدیه سال نو برای فرزندتان تهیه کنید.

اقامه مانند اذان است با این تفاوت که ” اللّهُ اَکْبَرُ “ در ابتدای اقامه به جای 4 بار، تنها دوبار قرایت می شود و” لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ “ انتهایی نیز به جای دوبار، تنها یک بار قرایت می شود.

همچنین در اقامه باید بعد از گفتن “حَیَّ عَلَی خَیْرِ الْعَمَلِ، حَیَّ عَلَی خَیْرِ الْعَمَلِ” گفته شود: “ قَدْ قامَتِ الصَّلاهُ، قَدْ قامَتِ الصَّلاهُ “

آموزش خواندن نماز

حالا کودک آماده است تا سراغ مرحله اصلی یعنی خواندن نماز برود. او با فلسفه آشناست، احکام نماز را می داند، بلد است اذان بگوید و می تواند اقامه بخواند.

مراحل نماز خواندن به ترتیب

کسی که نماز 4 رکعتی بلد شود، به سرعت می تواند نمازهای 3 رکعتی و 2 رکعتی را نیز بیاموزد. ما در ابتدا آموزش نماز 4 رکعتی را می آوریم. سپس می گوییم که چطور نماز 3 رکعتی و نماز 2 رکعتی را می توانید بخوانید.

می توانید از همین ترتیب برای آموزش نماز به کودکان کمک بگیرید یا اینکه برعکس عمل کنید! یعنی ابتدا نماز 2 رکعتی را به او بیاموزید، سپس 3 رکعتی را و در انتها به سراغ آموزش نماز 4 رکعتی بروید.

آموزش نماز ظهر ( آموزش نماز چهار رکعتی )

رکعت اول

نیت می کنیم و تکبیرالاحرام می گوییم. برای گفتن تکبرالاحرام باید دست ها را تا گوش ها بالا ببریم و بگوییم الله اکبر. سپس سوره حمد را می خوانیم:

بسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ: به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ: ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است

اَلرَّحْمنِ الرَّحیمِ: بخشنده و بخشایشگر است.

مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ: (خداوندی که) صاحب روز جزا است.

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِینُ: (پروردگارا) تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم

اِهْدنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ: ما را به راه راست هدایت فرما!

صِراطَ الَّذینَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ: راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی،

غَیْرِ الْمَغْضُوب عَلَیْهِمْ وَ لا الضّآلّینَ: نه راه کسانی که بر آنان غضب کردی و نه گمراهان!

یکی از احکام نماز برای نمازگزاران داشتن پوشش مناسب می باشد. بدین منظور دختران برای اقامه ی نماز چادر نماز بر سر می کنند. برای خرید و مشاهده مدل های مختلف چادر نماز دخترانه بر روی عبارت کلیک کنید. لباس بن تن بچه گانه برای سنین 2 تا 6 سال مناسب است اما برای خرید به راهنمای سایز دقت کنید.

بعد از اینکه سوره حمد خوانده شد سوره ی دیگری از قرآن کریم را می خوانیم. در ابتدا یک سوره کوتاه انتخاب کنید تا خواندن آن برای کودک آسان باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اموزش یادگیری اذان به کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اموزش یادگیری اذان به کودکان"، کلیک کنید.